gabinet psychologiczny
badania psychologiczne

Somatyczne aktywowanie Mutacji KRAS w naczyniakowatych wadach mózgu

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Sporadyczne malformacje tętniczo-żylne mózgu, które są morfologicznie nietypowymi połączeniami między tętnicami i żyłami w naczyniach mózgowych, są główną przyczyną udaru krwotocznego u młodych dorosłych i dzieci. Genetyczna przyczyna tego rzadkiego ogniskowego zaburzenia jest nieznana. Metody
Przeanalizowaliśmy próbki tkanek i krwi od pacjentów z tętniczo-żylnymi wadami mózgu w celu wykrycia mutacji somatycznych. Przeprowadziliśmy sekwencjonowanie DNA exome próbek tkanek tętniczo-żylnych w mózgu z 26 pacjentów w głównej grupie badanej i sparowanych próbek krwi od 17 z tych pacjentów. Aby potwierdzić nasze wyniki, wykonaliśmy analizę kropli cyfrowej polimerazy-reakcji łańcuchowej (PCR) próbek tkanek od 39 pacjentów w głównej grupie badawczej (21 z dopasowanymi próbkami krwi) oraz od 33 pacjentów w niezależnej grupie walidacyjnej. Przeanalizowaliśmy następujące szlaki przekazywania sygnałów, zmiany w ekspresji genów i fenotyp komórkowy, które zostały wywołane przez aktywację mutacji KRAS, które odkryliśmy w próbkach tkanek.
Wyniki
Wykryliśmy somatyczne aktywowanie mutacji KRAS w próbkach tkanek od 45 z 72 pacjentów i żadnej z 21 sparowanych próbek krwi. W hodowlach wzbogaconych w komórki śródbłonka, pochodzących z malformacji mózgu tętniczo, wykryliśmy mutacje KRAS i zaobserwowaliśmy, że ekspresja zmutowanego KRAS (KRASG12V) w komórkach śródbłonka in vitro indukowała zwiększoną aktywność ERK (kinaza regulowana sygnałem pozakomórkowym), zwiększoną ekspresję genów związanych do angiogenezy i sygnalizacji Notch oraz zwiększone zachowanie wędrownych. Te procesy zostały odwrócone przez hamowanie sygnalizacji MAPK (kinaza białkowa aktywowana mitogenem) -ERK.
Wnioski
Zidentyfikowaliśmy aktywujące mutacje KRAS w większości próbek tkankowych malformacji tętniczo-mózgowych, które analizowaliśmy. Proponujemy, aby te wady rozwojowe rozwijały się w wyniku indukowanej przez KRAS aktywacji szlaku sygnałowego MAPK-ERK w komórkach śródbłonka mózgu. (Finansowane przez Swiss Cancer League i inne.)
[przypisy: ostry sos meksykański krzyżówka, prywatka szczecin, schizofrenia dziecięca ]

Tags: , ,

No Responses to “Somatyczne aktywowanie Mutacji KRAS w naczyniakowatych wadach mózgu”

 1. Zod Says:

  Poziom Ca we krwi nie ma związku z osteoporozą

 2. Commando Says:

  [..] Cytowany fragment: psychoterapia[...]

 3. Nikola Says:

  Chcecie omega-3, to jest chia

 4. Urszula Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu psychoterapeuta warszawa[...]

 5. Pola Says:

  mam nadczynnosc czy moge stosowac antykoncepcje ?

 6. Twitch Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: dentysta bielsko biała[...]

 7. Robert Says:

  nauka i medycyna jest potrzebna

Powiązane tematy z artykułem: ostry sos meksykański krzyżówka prywatka szczecin schizofrenia dziecięca