gabinet psychologiczny
badania psychologiczne

Somatyczne aktywowanie Mutacji KRAS w naczyniakowatych wadach mózgu

Posted in Uncategorized  by admin
November 2nd, 2018

Sporadyczne malformacje tętniczo-żylne mózgu, które są morfologicznie nietypowymi połączeniami między tętnicami i żyłami w naczyniach mózgowych, są główną przyczyną udaru krwotocznego u młodych dorosłych i dzieci. Genetyczna przyczyna tego rzadkiego ogniskowego zaburzenia jest nieznana. Metody
Przeanalizowaliśmy próbki tkanek i krwi od pacjentów z tętniczo-żylnymi wadami mózgu w celu wykrycia mutacji somatycznych. Przeprowadziliśmy sekwencjonowanie DNA exome próbek tkanek tętniczo-żylnych w mózgu z 26 pacjentów w głównej grupie badanej i sparowanych próbek krwi od 17 z tych pacjentów. Aby potwierdzić nasze wyniki, wykonaliśmy analizę kropli cyfrowej polimerazy-reakcji łańcuchowej (PCR) próbek tkanek od 39 pacjentów w głównej grupie badawczej (21 z dopasowanymi próbkami krwi) oraz od 33 pacjentów w niezależnej grupie walidacyjnej. Przeanalizowaliśmy następujące szlaki przekazywania sygnałów, zmiany w ekspresji genów i fenotyp komórkowy, które zostały wywołane przez aktywację mutacji KRAS, które odkryliśmy w próbkach tkanek.
Wyniki
Wykryliśmy somatyczne aktywowanie mutacji KRAS w próbkach tkanek od 45 z 72 pacjentów i żadnej z 21 sparowanych próbek krwi. W hodowlach wzbogaconych w komórki śródbłonka, pochodzących z malformacji mózgu tętniczo, wykryliśmy mutacje KRAS i zaobserwowaliśmy, że ekspresja zmutowanego KRAS (KRASG12V) w komórkach śródbłonka in vitro indukowała zwiększoną aktywność ERK (kinaza regulowana sygnałem pozakomórkowym), zwiększoną ekspresję genów związanych do angiogenezy i sygnalizacji Notch oraz zwiększone zachowanie wędrownych. Te procesy zostały odwrócone przez hamowanie sygnalizacji MAPK (kinaza białkowa aktywowana mitogenem) -ERK.
Wnioski
Zidentyfikowaliśmy aktywujące mutacje KRAS w większości próbek tkankowych malformacji tętniczo-mózgowych, które analizowaliśmy. Proponujemy, aby te wady rozwojowe rozwijały się w wyniku indukowanej przez KRAS aktywacji szlaku sygnałowego MAPK-ERK w komórkach śródbłonka mózgu. (Finansowane przez Swiss Cancer League i inne.)
[przypisy: kardiolog od czego jest, ile trwają studia lekarskie, skierowanie do sanatorium zus ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ile trwają studia lekarskie kardiolog od czego jest skierowanie do sanatorium zus