Calominal
Just another WordPress site

Ogólniejsze znaczenie ma podzial przedstawien

Posted in Uncategorized  by admin
July 12th, 2016

Ogólniejsze znaczenie ma podział przedstawień na: w y o b r a ż e n i a i p o- j ę c i a. Wyobrażenia są to przedstawienia zmysłowe przedmiotów konkret- nych. W wyobrażeniach odzwierciedlają się nam zazwyczaj przedmioty ma- terialne, o ile działają na nasze zmysły lub kiedyś na nie działały. Zależnie od tego przeżywamy w prawidłowych warunkach na jawie albo wyobraże- nia spostrzegawcze, albo pochodne, te ostatnie albo odtwórcze, albo wytwórcze. W prawidłowych warunkach w marzeniu sennym, a w pato- logicznych warunkach w tzw. omamach (halucynacjach) wyobrażenia sp ostrze- gawcze powstawać mogą bez działania przedmiotów materialnych na nasze zmysły. Takie wyobrażenia spostrzegawcze wiążą się wówczas w spostrzeże- nia, z towarzyszącym im przekonaniem czyli sądem o rzeczywistym istnieniu spostrzeganego przedmiotu. Zasadniczo jednak na jawie, na to aby powstało wyobrażenie spostrzegawcze, muszą zewnętrzne podniety zadziałać na zmysły. W wyobrażeniach pochodnych natomiast przedmiot, który działał na nasze zmysły, może być odtworzony w wyobraźni, stąd nazwa wyobrażenie pochodne odtwórcze. Możemy sobie jednak wyobrażać przedmioty, które nigdy właści- wie jako takie nie działały na nasze zmysły. Mówimy wtedy o wyobrażeniach wytwórczych. Sfera psychiczna, w której powstają wyobrażenia tych rozmai- tych kategorii, nosi nazwę wyobraźni lub w warunkach, gdy w uderzający spo- sób zaznacza się rozbrat między wyobrażeniami a odpowiadającymi im niby to przedmiotami konkretnymi, fantazji. Wyobrażenia spostrzegawcze z kolei dadzą się podzielić na bardziej złożone lub proste. Najprostsze wyobrażenia spostrze- gawcze elementarne, noszą nazwę wrażeń zmysłowych czyli czuć.
PSYCHIKA ARCHAICZNA Dochodzi ona do głosu w różnych dziedzinach życiu osobniczego i zbiorowego, W dziedzinach bardzo od siebie odległych. I tak zjawiska te odgrywają rolę: 1) u dziecka mniej więcej między 3 a 7 rokiem życia, 2) u człowieka pierwotnego, 3) w mitologii i baśniach, 4) w twórczości artystycznej, 5) w marzeniu sennym i w tzw. snach hipnagogicznych, 6) w psychopatologii. [przypisy: , pierścionek zaręczynowy, olejek kokosowy, olejek arganowy do włosów ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)