gabinet psychologiczny
badania psychologiczne

Dalekosiężna obserwacja gammopatii monoklonalnej o nieokreślonym znaczeniu

Posted in Uncategorized  by admin
November 1st, 2018

Gammopatia monoklonalna o nieokreślonym znaczeniu (MGUS) występuje u około 3% osób w wieku 50 lat lub starszych. Metody
Przebadaliśmy 1384 pacjentów przebywających w południowo-wschodniej Minnesocie, u których zdiagnozowano MGUS w klinice Mayo w latach 1960-1994; mediana okresu obserwacji wynosiła 34,1 lat (zakres od 0,0 do 43,6). Pierwszorzędowym punktem końcowym była progresja do szpiczaka mnogiego lub innej komórki plazmatycznej lub choroby limfoidalnej.
Wyniki
Podczas 14.100 osobolat obserwacji, MGUS rozwijało się u 147 pacjentów (11%), częstość, która była 6,5 razy (95% przedział ufności [CI], 5,5 do 7,7), tak wysoka jak w populacji kontrolnej. Ryzyko progresji bez uwzględnienia zgonu z powodu konkurencyjnych przyczyn wynosiło 10% na 10 lat, 18% na 20 lat, 28% na 30 lat, 36% na 35 lat i 36% na 40 lat. Wśród pacjentów z IgM MGUS, obecność dwóch niekorzystnych czynników ryzyka – mianowicie nieprawidłowy stosunek łańcucha lekkiego w surowicy (stosunek wolnych łańcuchów lekkich kappa do lambda) i wysoki poziom białka monoklonalnego w surowicy (poziom białka M) (.1,5 g na decylitator) – wiązało się z ryzykiem progresji w wieku 20 lat wynoszącym 55%, w porównaniu z 41% wśród pacjentów, którzy mieli jeden niekorzystny czynnik ryzyka i 19% wśród pacjentów, którzy nie mieli czynnika ryzyka. Wśród pacjentów z MGUS nie-IgM ryzyko progresji w wieku 20 lat wynosiło 30% wśród osób, które miały dwa czynniki ryzyka, 20% wśród osób, które miały jeden czynnik ryzyka, i 7% wśród osób, które nie posiadały żadnego czynnika ryzyka. Pacjenci z MGUS mieli krótsze przeżycie niż oczekiwano w populacji kontrolnej mieszkańców Minnesoty w dopasowanym wieku i płci (mediana, 8,1 vs 12,4 lat, P <0,001).
Wnioski
Stwierdzono istotne różnice w ryzyku progresji między pacjentami z IgM MGUS a pacjentami z MGUS bez MGM. Całkowity czas przeżycia był krótszy u pacjentów z MGUS niż oczekiwano w dopasowanej populacji kontrolnej. (Finansowane przez National Cancer Institute).
[hasła pokrewne: badania przed oddaniem krwi, wideodermatoskopia, badanie witaminy d3 cena ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: badania przed oddaniem krwi badanie witaminy d3 cena wideodermatoskopia